Lilija
Moderatorius, savas
Lilija portretas
Narys nuo: 2006-11-30
Atsijungęs
Žinutės: 54932

Pirmoji pagalba

_______________________________________________

Lilija
Moderatorius, savas
Lilija portretas
Narys nuo: 2006-11-30
Atsijungęs
Žinutės: 54932

Dauguma musu jau atostogauja arba ruosiasi atostogauti.Bekeliaujant ar tiesiog namuose ivyksta visokiu nelaimingu atsitikimu.Neretai tenka ir patiems suteikti pirmaja pagalba.Ar tikrai zinome,kas tai yra ir kaip tai padaryti?
Kas yra pirmoji pagalba ir kam ji reikalinga.

Situacijos bei nukentėjusiojo būklės įvertinimas

Gali būti vienas nukentėjusysis, pvz., susmunka gatve einantis žmogus, ežere skęsta plaukikas, arba keli nukentėję asmenys, pvz., autoįvykio metu gali susižaloti keli vienu automobiliu važiavę žmonės, gaisro metu gali iškart apdegti keli žmonės, apvirtus valčiai skęsti keli žvejai ir t.t.

Įvertinę situaciją, turime vertinti visų nukentėjusiųjų būklę, kad išsiaiškintume, kam pirmam ir kokią pagalbą suteikti. Vertindami nukentėjusiojo būklę:

1. Žiūrėkite!

Galima pastebėti neįprastą žmogaus padėtį, šlitinėjančią eiseną (šlitinėja ne tik girti, bet ir galvos traumas patyrę ar blogai besijaučiantys asmenys), krauju suteptus drabužius, žaizdas, pamėlusį ar išblyškusi veidą ir kt.

Svarbiausia yra ryžtis prieiti, užkalbinti, o jei reikia - ir padėti. Tai padaryti dažnai būna labai sunku, nes žmogus gali būti girtas, purvinas, apsivėmęs, kruvinas - estetiškai labai nepatrauklus, tačiau jam padėti yra mūsų pareiga.

2. Kalbinkite!

Jei pastebite nukentėjusį asmenį, pabandykite išsiaiškinti, kaip jis jaučiasi, užduokite paprastą klausimą: "Ar jūs gerai jaučiatės?", be to, galima sužinoti, kas jam nutiko. Kartu vertiname sąmonės būklę: jei žmogus neatsako, tai jis gali būti praradęs sąmonę, pvz., patyrus galvos traumą, insultą, daug nukraujavus ir kt., arba tiesiog giliai miega.

3. Lieskite!

ko, reikia jam įžnybti į skruostus ar į kaklą, - taip galime pažadinti giliai įmigusį ar girtą žmogų. Be to, liesdami vertiname odos temperatūrą, jei veido ar kūno oda drabužių pridengtose vietose šalta, tai žmogus gali būti sušalęs (pvz., jei jis ilgai miegojo gatvėje ar šaltoje aplinkoje).

Jei žmogus nereaguoja į žnaibymą ir neatsibunda, reikia tikrinti pulsą, atspindintį širdies veiklą, bei kvėpavimą. Pulsą tikriname uždėję du pirštus vienoje kaklo pusėje, į šoną nuo gerklų ("Adomo obuolio") ir švelniai paspaudžiame, paprastai čia pajuntame miego arterijos pulsaciją (norma 60-80 k./min.) Pastaba: negaiškite laiko čiuopdami rankų ar kitų kūno vietų arterijas, nes dažnai sunkios būklės nukentėjusiesiems jų pulsavimas neužčiuopiamas, nors širdis ir susitraukinėja! Be to, nespauskite vienu metu miego arterijų iš abiejų gerklų pusių, nes jose yra daug nervinių receptorių, kurie susiję su širdies veikla, o stipriai spustelėjus gali sustoti nesveiko žmogaus širdis.

Kvėpavimą tikriname stebėdami krūtinės judesius arba pridėję ausį prie nukentėjusio nosies galime išgirsti iškvepiamos oro srovės garsą ar pajusti jos šilumą.

Jei žmogus nekvėpuoja ir (arba) nėra pulso, būtina gaivinti.

Nukentėjusio asmens išgabenimas iš pavojingos vietos

Jei aplinka kelia grėsmę nukentėjusiojo arba gelbėtojo gyvybei, pvz., praradęs sąmonę žmogus yra degančiame automobilyje ar name, guli važiuojamojoje gatvės dalyje, skęsta ar šąla gatvėje, esant žemai aplinkos temperatūrai, tai jį nedelsiant reikia išnešti iš nepalankios jo gyvybei bei sveikatai aplinkos į saugesnę vietą.

Negalima eiti į pavojingą (degantį namą, cheminėmis medžiagomis ar dūmais užterštą patalpą ir pan.) aplinką neturint jus pačius apsaugančių priemonių.

Pastaba: elkitės labai atsargiai ir švelniai, nes nešdami (transportuodami) nukentėjusįjį galite jį sužaloti! Ypač saugokite kaklą, nes lūžus stuburui net menkiausias kaklo judesys gali sužaloti nugaros smegenis ir žmogų gali paralyžiuoti, arba jis net gali mirti. Dažniausiai stuburo kaklinė dalis pažeidžiama autoįvykių metu bei neriant į vandenį, galva atsitrenkus į dugną. Tokiu atveju reikia imobilizuoti kaklą.

Pašalinkite visus įvykio ar pirmos pagalbos teikimo vietoje esančius pavojingus, galinčius nukentėjusįjį ar pagalbą teikiantįjį sužaloti, daiktus, pvz., surinkite stiklo šukes, automobilio detalių nuolaužas nuo kelio, išjunkite veikiančius mechanizmus, pvz., stakles, automobilio variklį ir pan. Be to, ant kelio pastatykite apie autoįvykį įspėjantį ženklą.

Specialūs veiksmai

Įvertinus nukentėjusiojo būklę, reikia suteikti pirmąją medicinos pagalbą, pvz., klinikinės mirties atveju - gaivinti, užspringus - padaužyti į nugarą ar taikyti Heimlicho metodą, jei yra žaizda - stabdyti kraujavimą, ją sutvarstyti, lūžus kaulams - imobilizuoti galūnę, apsinuodijus - plauti skrandį ir t.t.

Jei nukentėję yra keli, tai PP pirmiau turime suteikti labiausiai nukentėjusiems, sunkiausios būklės asmenims, t.y. tiems, kurių gyvybei iškilusi didžiausia grėsmė: sutrikusi sąmonė, kvėpavimas, silpstanti širdies veikla, labai intensyvus kraujavimas. Tokio žmogaus pulsas būna dažnas, sunkiai apčiuopiamas, kvėpavimas dažnas, įkvėpimai negilūs. Mažiau nukentėję asmenys būna sąmoningi, dažnai garsiai rėkia, šaukiasi pagalbos. Suteikdami PP sunkiau nukentėjusiems, kitiems galite patarti ką daryti, pvz., jei kraujuoja žaizda, liepkite užspausti žaizdos kraštus, jei galūnė nelūžusi, ją pakelti į viršų ir pan. Suteikę PP sunkiausiai nukentėjusiems, nedelsdami padėkite kitiems.

Nukentėjusiojo padėtis

Teikiant PP, nukentėjusiajam turi būti suteikta tam tikra padėtis, kuri apsaugo žmogų nuo įvairių komplikacijų, pvz., jei paguldysime nukentėjusįjį ant šono, jis neuždus užspringęs vėmalais ar iš nosies bėgančiu krauju. Be to, teisinga padėtis apsaugo ir nuo papildomų pažeidimų, pvz., sustabdę kraujavimą, žmogų turime paguldyti arba pasodinti ant žemės taip, kad jis, net ir netekęs sąmonės, nenuvirstų. Be to, nukentėjusiuosius reikia užkloti drabužiais ar užtiesalu, kad jie nesušaltų (ypač greitai sušąla žmonės be sąmonės). Jei nukentėjusiojo drabužiai šlapi, reikėtų perrengti, be abejo, jei tai nesukels pavojaus žmogaus gyvybei, pvz., negalima rengti ir judinti žmogaus, kuriam įtariama stuburo trauma.

Taisyklė: be sąmonės esantį ar jos netenkantį žmogų reikia guldyti ant šono.

Trinkančių gyvybinių funkcijų kontrolė

Gyvybines funkcijas tikrinkite vertindami nukentėjusiojo būklę po transportavimo ir (arba), jei įmanoma, jo metu. Be to, būtina jas visą laiką kontroliuoti ir laukiant GMP ekipažo. Nukentėjusiojo organizmas intensyviai kovoja su jį pažeidusiu faktoriumi bei jo sukeltais pakitimais: mobilizuojami visi organizmo apsauginiai mechanizmai, pasireiškia stresas. Išsekus organizmo apsauginių mechanizmų rezervams, trinka gyvybinės funkcijos: išnyksta sąmonė, krenta arterinis kraujo spaudimas, sustoja širdies veikla bei kvėpavimas, ištinka mirtis. Laiku pastebėjus gyvybinių funkcijų sutrikimą bei pritaikius specialius PP veiksmus bei priemones, galima užkirsti kelią jų sukeliamoms komplikacijoms.

Pirmoji psichologinė pagalba

Prisiminkite, kad jau jūsų buvimas šalia (prisistatykite nukentėjusiajam, paimkite jį už rankos, paklauskite vardo) nukentėjusiojo, jo skundų bei nuogąstavimų išklausymas bei jūsų atliekamų pirmosios pagalbos veiksmų tikslingumo paaiškinimas ramina nukentėjusiuosius, didina jų pasitikėjimą jumis. Stenkitės elgtis ramiai, nepulkite į paniką, nes panika yra ,,užkrečiama". Nukentėjusiesiems negalima meluoti, tačiau sakydami teisybę nedetalizuokite psichiką traumuoti galinčių aplinkybių. Jokiu būdu nekaltinkite nukentėjusiojo. Paminėkite, kad pagalba jau atvyksta, o jos laukdami bendraukite su nukentėjusiuoju.

Greitosios medicinos pagalbos (GMP) kvietimas

Suteikus PP būtina iškviesti GMP, kurios brigada suteiks kvalifikuotą medicinos pagalbą. Kviečiant GMP reikia žinoti:
Kur įvyko nelaimė. Nurodomas tikslus adresas. Jei įvyko kelyje, tai nurodyti kelio kryptį bei kilometrą, pvz., autostrados Kaunas-Vilnius 25-ame kilometre, jei prie ežero ar upės, tai prie kokio, kuriame krante ir kokiu keliu reikia privažiuoti.

Kas įvyko ir kokie pagrindiniai pažeidimai. Pvz., žmogus nukrito lipdamas laiptais, kraujuojanti žaizda kaktoje, lūžusi dešinė koja.

Kam įvyko nelaimė ir kiek nukentėjo asmenų. Pvz., 70 metų vyrui ir t.t. Nurodžius nukentėjusiųjų skaičių, GMP stotis sužino, kiek ir kokių brigadų reikia išsiųsti į įvykio vietą.

Reikia išsiųsti ką nors pasitikti GMP ekipažą, ypač jei nelaimė įvyko nuošalioje, sunkiai randamoje vietoje, pvz., nusiųskite žmogų prie pagrindinio kelio atšakos, vedančios prie žvejybos vietos ar stovyklavietės, kur įvyko nelaimė. Reikia GMP ekipažą pasitikti ir prie daugiabučių namų, ypač kur yra daug laiptinių...

PP organizavimas

Jei įvykio vietoje yra keletas žmonių, tai vienas iš jų, paprastai tas, kuris nesutrinka ar yra labiau patyręs, imasi vadovauti PP teikimui, t.y. jis paskiria kiekvienam konkrečią užduotį. Vienas žmogus pradeda vadovauti ir taip paskirsto užduotis: jis pats ir dar du žmonės suteikia PP nukentėjusiesiems, vienas žmogus bėga skambinti ir kviesti GMP bei policiją, dar vienas žmogus apsaugo įvykio vietą, t.y. pastato avarinį ženklą, nurenka nuo kelio pavojingas nuolaužas. Visi aukščiau išvardinti PP etapai vyksta vienu metu, todėl sutaupoma laiko, pagerėja nukentėjusio asmens gyvenimo bei sveikimo prognozė.

_______________________________________________

Lilija
Moderatorius, savas
Lilija portretas
Narys nuo: 2006-11-30
Atsijungęs
Žinutės: 54932

Skendimas

Skendimas

Skęstant į plaučius patenka vanduo, dėl to gyvybiškai svarbi dujų apykaita tampa nebeįmanoma. Žmogus netenka sąmonės, labai sulėtėja arba visai išnyksta širdies veikla ir kvėpavimas, oda tampa blyški, melsvo atspalvio. Taip pat skęstant gali įvykti gerklų raumenų spazmas, dėl to nei oras, nei vanduo į plaučius nepatenka. Jei spazmas nepraeina ir išgelbėjus žmogų, gali būti sunku jį atgaivinti.

Vaikams rizika nuskęsti padidėja, kai prie vandens žaidžia vieni, taip pat girtiems bei linkusiems į savižudybę asmenims. Didesnė rizika nuskęsti yra nelaimingų atsitikimų ant vandens metu, ypač susižeidus galvą.

Norint išvengti tragiškų skendimo pasekmių, būtina:

• kuo daugiau žmonių išmokyti teisingai atlikti išorinį širdies masažą ir dirbtinį kvėpavimą;
• aptverti baseinus ar kitus pavojingus vandens telkinius;
• išmokyti vaikus plaukti;
• būti atsargiems ir neplaukioti vieniems ar išgėrus.

Skęstant gali pabrinkti plaučiai, sutrikti širdies ritmas, sustoti širdis. Be to, ilgas buvimas be sąmonės gali pažeisti smegenis, po skendimo gali prasidėti ir plaučių uždegimas. Paprastai skendę žmonės pradeda bijoti vandens.

Jei jūs išgelbėjote skęstantį žmogų, jis nekvėpuoja ir yra be sąmonės, nedelsiant pradėkite dirbtinį kvėpavimą iš burnos į burną. Jei stoja širdis, pradėkite išorinį širdies masažą. Kvieskite medicininę pagalbą, o kol sulauksite pagalbos, nenutraukite dirbtinio kvėpavimo ir išorinio širdies masažo. Skendęs žmogus būtinai turi būti gydomas ligoninėje, net jei greitai buvo atgaivintas. Pavojingai širdies ritmas gali pradėti trikti praėjus 24-48 valandoms.

Skendusiam reikia papildomo deguonies. Norint išvengti plaučių uždegimo, skiriami hormoniniai preparatai, plaučių infekcija gydoma antibiotikais. Deguoniui patekti į plaučius padeda bronchus plečiantys vaistai.

Po skendimo nors 24 valandas būtinas lovos režimas. Jei sąmonė neatsistato skiriamas maitinimas pro veną. Vėliau jokios specialios dietos laikytis nereikia.

Išgelbėję skęstantį, nedelsiant kreipkitės į medikus. Taip pat būtinai kreipkitės į gydytojus, jei po skendimo atsirado infekcijos požymių: karščiavimas, kosulys, raumenų skausmas, silpnumas.

Jeigu susižalojote

Sumušimas, raiščių ar sausgyslių patempimas

Sumušimo metu pažeidžiamos smulkios kraujagyslės, todėl sumušimo vietoje atsiranda skausmingų kraujosruvų. Įvykus patempimui - daliniam raiščių ar sausgyslių plyšimui:
• sužalota vieta patinsta;
• pasireiškia skausmas (judinant galūnę, skausmo pojūtis stiprėja);
• atsiranda kraujosruva.

Tiek susimušus, tiek patempus raiščius ar sausgysles, visų pirma būtina traumuotai galūnei suteikti ramybę ir gydyti šalčiu.

Traumuotą vietą pirmas dvi dienas būtina šaldyti. Gydymas šalčiu malšina skausmą, sumažina kraujosruvas ir patinimą. Jei sužeista galūnė, prieš uždedant šaltą kompresą ją reikia pakelti aukščiau, kad nebūtų kraujo sąstovio (traumuotą ranką rekomenduojama parišti, o koją, paguldžius nukentėjusįjį, - pakelti).

Šaldymo trukmė - 10-16 min. Tarp kompresų reikėtų daryti 1-1,5 val. pertrauką, kad traumuota vieta nenušaltų.

Po gydymo šalčiu galima pradėti šildomąsias procedūras arba įtrynimus šildomaisiais tepalais. Šie tepalai suaktyvina kraujotaką, padeda greičiau rezorbuotis kraujosruvoms.

Kad pagerėtų traumuotos galūnės būklė, patartina:
• Bintuoti elastiniu bintu (negalima per stipriai veržti, kad nesutriktų kraujotaka).
• Tepti tepalais su heparinu. Jie vietiškai slopina uždegimą, padeda greičiau išnykti kraujosruvoms, pagerina kraujotaką.
• Naudoti tepalus, gelius su nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo tais atvejais, kai skausmas ir uždegimas itin stiprus.

Paviršinis odos pažeidimas. Mažų žaizdų - įdrėskimų, nubrozdinimų, nedidelių įpjovimų ir pan. - atvejais dažniausiai reiškiasi kapiliarinis kraujavimas, ir kraujas nustoja tekėti savaime. Odą aplink žaizdą reikia valyti dezinfekuojamuoju tirpalu (jodo spiritiniu tirpalu, vandenilio peroksidu). Nuo žaizdos reikia nuimti neįsmigusius svetimkūnius. Jeigu sužeidimas nedidelis, patartina užklijuoti pleistru, jei didesnis - apvynioti bintu.

Kartais dėl netinkamos priežiūros bei aseptikos taisyklių nesilaikymo ir nedidelės žaizdelės gali sukelti komplikacijų. Taigi, jei oda apie žaizdą pradeda rausti, patinsta, žaizda blogai gyja, būtina kreiptis į gydytoją.

Gili žaizda. Jeigu, pvz., žaizdos pado srityje priežastis - aštri ir smaila stiklo šukė ar surūdijusi vinis, svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją (apvalius žaizdos kraštus dezinfekuojamuoju skysčiu ir aptvarsčius žaizdą steriliu tvarsčiu). Kvalifikuotas pirminis chirurginis žaizdos gydymas (chirurgas gali patikrinti, ar neliko žaizdoje svetimkūnių ir kt.) - tai garantija, kad neatsiras komplikacijų ir žaizda sugis kelis kartus greičiau nei gydantis savarankiškai.

Medikamentinės priemonės žaizdoms gydyti

Drėgni pavilgai. Jei žaizda nešvari, blogai gyja, ant jos reikėtų dėti drėgnus pavilgus. Drėgniems pavilgams galima naudoti įvairių augalų tinktūras (kalninės arnikos, gauruotosios rusmenės, rausvažiedės ežiuolės, vaistinės medetkos ir kt.). Paruošimo būdas - nesudėtingas: pasirinkto augalo tirpale (šaukštas tinktūros 1 l vandens) mirkomi marliniai kompresiukai ir dedami ant žaizdos.

Pradėjus žaizdai gyti, galima vartoti tepalus.

Tepalai. Kad žaizda greičiau gytų, patartina tepti antimikrobinio poveikio turinčiais augaliniais tepalais. Tepalus su antibiotikais reikėtų vartoti kovojant su infekcija ir siekiant pagydyti prastai gyjančias žaizdas. Kokį preparatą rinktis, turėtų patarti gydytojas.

Aerozoliniai gydomieji preparatai. Aerozoliniai žaizdų gijimą skatinantys vaistai pagreitina audinių regeneraciją, veikia antiseptiškai, todėl mažėja infekcinių komplikacijų pavojus. Pvz., aerozolis chloneksidinas tinkamas paviršinių odos sužeidimų atvejais - gerai išvalo užterštas žaizdas. Aerozolis oktiniseptas efektyviai naikina bakterijas ir virusus, beveik nesirezorbuoja. Oksikortą, į kurio sudėtį įeina ir antibiotikų, ir hormoninių dalių, galima naudoti, jei žaizda prastai gyja.

Pudra. Ji ypač tinka paviršinėms šlapiuojančioms žaizdoms gydyti (tepalo ant tokio pobūdžio žaizdų negalima tepti!). Pvz., baneocino pudra pasižymi plačiu antimikrobiniu veikimu - neleidžia augti ir daugintis pūlinių infekcijų sukėlėjams.

_______________________________________________

Lilija
Moderatorius, savas
Lilija portretas
Narys nuo: 2006-11-30
Atsijungęs
Žinutės: 54932

Saulės nudegimai

Pirmosiomis atostogų dienomis norintiems kuo greičiau įdegti ir per ilgai būnantiems saulėkaitoje, ypač tiems, kurių oda jautresnė, gali atsirasti paviršinių odos nudegimų ar net pūslių.

Požymiai:

• oda parausta, įkaista,
• odą peršti
• po kelių dienų oda ima luptis,
• gali atsirasti pūslių,
• gali padidėti kūno temperatūra, krėsti šaltis.

Pirmoji pagalba:

• nudegusią odą pridenkite plona antklode ar drabužiu;
• palydėkite nukentėjusįjį į pavėsį;
• švelniai vilgydami šaltu vandeniu, atvėsinkite nudegusią odą;
• dažnai duokite gerti vandens;
• jei iškilo pūslių arba nudegė didelis odos plotas, vežkite nukentėjusįjį į gydymo įstaigą.

Perkaitimas

Ilgai ir smarkiai sportuodamas karštame paplūdimyje, žmogus gausiai prakaituoja, todėl jo organizmas netenka skysčių ir druskų. Perkaitimas - tai kraujo apytakos nepakankamumas dėl skysčių netekimo prakaituojant. Net esant normaliai kūno temperatūrai druskų stygius gali sukelti vadinamuosius šilumos traukulius - trūkčioja sunkiausiai dirbantys raumenys: kojų, rankų, pirštų.

Požymiai:

• skausmingi raumenų traukuliai
• galvos skausmas;
• išblyškusi, drėgna oda;
• greitas, silpnas pulsas;
• kiek padidėjusi kūno temperatūra.

Pirmoji pagalba:

• nuveskite nukentėjusįjį į pavėsį ir paguldykite;
• pakelkite jo kojas aukščiau, pakiškite po jomis volelį;
• duokite nukentėjusiajam geri truputį pasūdyto vandens. Kadangi smarkiai sportuojant organizmas per dieną netenka nuo 6 iki 10 litrų skysčio, nukentėjusiajam reikėtų išgerti maždaug tiek pat silpnai sūdyto vandens.

Šilumos smūgis

Karštomis vasaros dienomis daug judant ir geriant mažai vandens organizme susikaupia šilumos perteklius. Šilumos smūgis ištinka tuomet, kai kūnas prakaituodamas nepajėgia išgarinti šilumos. Tai pavojinga būklė, kurią sukelia ilgas buvimas karštyje, ypač sportuojant.

Požymiai :

• iki 40&degC padidėjusi kūno temperatūra;
• galvos skausmas ir svaigimas;
• paraudusi, karščiuojanti oda;
• pykinimas, kai kada viduriavimas;
• troškulys;
• nerimas;
• sutrikusi orientacija, mieguistumas, vangumas;
• dažnas, stiprus pulsas;
• netvirta eisena;
• sąmonės netekimas.

Pirmoji pagalba :

• jei nukentėjusysis turi sąmonę, nuveskite jį į pavėsį;
• apklokite šaltu vandeniu sudrėkinta antklode, nuolat ją drėkinkite;
• kai kūno temperatūra sumažės iki 37,5&degC, drėgną antklodę pakeiskite sausa;
• duokite gerti ko nors vėsaus;
• jei nukentėjusysis be sąmonės, guldykite jį ant šono, vėduokite ir niekuo negirdykite;
• vežkite nukentėjusyjį į gydymo įstaigą.

Saulės smūgis

Tiesioginiai saulės spinduliai, kaitinantys nepridengtą galvą ir sprandą, dirgina galvos smegenų dangalus, todėl padidėja smegenų temperatūra ir sutrinka jų funkcija.

Požymiai :

• galvos skausmas, svaigimas;
• silpnumas, pykinimas, vėmimas;
• zvimbimas ausyse, mirgėjimas akyse;
• išbalusi oda, šaltas prakaitas;
• sąmonės netekimas.

Pirmoji pagalba :

• jei nukentėjusysis turi sąmonę, nuveskite jį į pavėsį;
• paguldykite truputį pakelta galva arba pasodinkite;
• ant kaktos dėkite šaltą kompresą, vėduokite;
• pasiūlykite šaltesnio gėrimo; jei pykina, duokite užvalgyti ko nors rūgštaus;
• jei nukentėjusysis be sąmonės, guldykite jį ant šono, vėduokite ir niekuo negirdykite;
• vežkite nukentėjusyjį į gydymo įstaigą.

_______________________________________________

Lilija
Moderatorius, savas
Lilija portretas
Narys nuo: 2006-11-30
Atsijungęs
Žinutės: 54932

Kaip gaivinti skenduolį

Žmonės skęsta dėl neatsargaus elgesio vandenyje, pervertinę savo jėgas, būdami neblaivūs. Skęstant plaučiuose nevyksta dujų apykaita, kvėpavimo takai ir plaučiai prisipildo vandens, žmogus nebegali kvėpuoti. Į galvos smegenis nebepatenka deguonis, netenkama sąmonės, nustoja plakti širdis ir žmogus miršta. Svarbiausias veiksnys, dėl kurio nukenčiama skęstant, yra deguonies trūkumas. Skendimo padariniai priklauso nuo to, kiek ilgai galvos smegenims trūko deguonies. Todėl labai svarbu kuo greičiau pradėti gaivinti.

Požymiai:

• nukentėjusysis be sąmonės;
• nukentėjusysis nekvėpuoja;
• neplaka širdis;
• oda blyški (jei kvėpavimas nutrūksta staiga, vandens į kvėpavimo takus patenka mažai arba visai nepatenka);
• oda melsva (jei kvėpuoti nustojama laipsniškai, kvėpavimo takai prisipildo vandens).

Pirmoji pagalba:

• atsargiai ištraukite skenduolį iš vandens;
• jei jo oda blyški, plukdydami į krantą, atlikite dirbtinį kvėpavimą (įpūskite oro "burna į burną" būdu);
• jei oda blyški, kvėpavimo takuose vandens mažai, todėl prieš įpūtimus vandens iš kvėpavimo takų šalinti nereikia;
• jei skenduolio oda melsva, ištraukę į krantą, pašalinkite vandenį iš kvėpavimo takų;
• įvertinę skenduolio sveikatos būklę (ar kvėpuoja, ar yra pulsas), pradėkite gaivinti :
- jei gaivinate dviese, po 1 oro įpūtimo 5 kartus spūstelėkite krūtinės ląstą;
- jei gaivinate vienas, po 2 oro įpūtimų spūstelėkite krūtinės ląstą 15 kartų;
• jei nukentėjusįjį pavyksta atgaivinti, bet jis neatgauna sąmonės, labai atsargiai guldykite jį ant šono ir šiltai
• apklokite, niekuo negirdykite;
• kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Pirmoji pagalba įgėlus gyvatei

Pirmoji pagalba

Jokiu būdu nereikia įgeltos galūnės veržti raiščiu, diržu ar skarele. Taip galime sukelti galūnės nekrozę, gresiančią sunkia komplikacija - gangrena. Negalima žaizdos prideginti - tokios žaizdos labai sunkiai gyja.

Įgėlus gyvatei reikia kuo skubiausiai išsiurbti nuodus iš žaizdos. Geriausia tai atlikti gumine kriauše arba pientraukiu, ypač jei nesame tikri dėl burnos ertmės gleivinės būklės. Jeigu žaizdelės paviršius apdžiūvęs, ją reikia atverti spaudžiant odos raukšlę. Praktika rodo, kad tokiu būdu pašalinama nuo 20 iki 46 proc. į organizmą patekusių nuodų. Siurbiame 15 - 20 minučių, nors daugiausia nuodų išsiurbiama per pirmąsias 6 minutes.

Po to žaizdelę reikia dezinfekuoti spiritu, degtine, jodu ar briliantine žaluma. Suteikus pirmąją pagalbą būtina nedelsiant vežti nukentėjusįjį į artimiausią gydymo įstaigą.

Kaip apsisaugoti

Nuo gyvačių apsisaugosime, jeigu eisime į mišką apsiavę gumine arba odine aukštaaule avalyne, apsirengę standžiais austinės medžiagos drabužiais.

Visiškai kurčios gyvatės pirmos žmonių nepuola - gelia tik gindamosi.

Saugokime gyvates

Gyvatė yra naudingas gyvūnas, todėl nereikia gyvačių persekioti ir mušti. Tai būtina paaiškinti vaikams ir paaugliams. Žmonės dar VI amžiuje pradėjo vartoti gyvačių nuodus gydymo tikslams, ir iki šių dienų jie sudaro daugelio vaistų pagrindą. Gyvačių nuodais gydomos kai kurios ginekologinės ligos, jie gelbsti nuo sąnarių, raumenų, nervų uždegimo. Ne veltui šis gražus roplys yra tapęs gyvybės ir sveikatos simboliu.

_______________________________________________

Lilija
Moderatorius, savas
Lilija portretas
Narys nuo: 2006-11-30
Atsijungęs
Žinutės: 54932

Kokie vaistai reikalingi kelionėje?

Neretai išvykdami atostogauti rūpinamės naujais
drabužiais, tualeto reikmenimis, mielomis
smulkmenomis, tačiau pamirštame būtiną daiktą
kelioniniame lagamine - vaistinėlę. Ji tampa ištikimu pagalbininku: įvykus traumai, saulės smūgiui,
ištinus kojoms ar suskaudus galvą.
Prisiminkime, ko nederėtų pamiršti, kad
išsaugotume puikią savijautą ir gerą nuotaiką.

Vaistai nuo skausmo

Išvykę į artimesnę ar tolimesnę kelionę, retai nepatiriame kokio nors skausmo. Ilgiau trunkantis nuovargis, karštis kelionės metu gali išprovokuoti galvos skausmus, migreną. Nuo nepatogaus ir ilgalaikio sėdėjimo autobuse, traukinyje ar lėktuve gali skaudėti kojas, nugaros raumenis, strėnas ar pečių juostą. O jei perpūtė vėjas, ima gelti dantį ar graužti gerklę. Todėl į kelionę reikėtų būtinai pasiimti nuskausminamųjų, uždegimą slopinančių vaistų, pavyzdžiui, diklofenako, ibuprofeno ar pan. Jei patyrėte buitinę traumą, tarkim, patempėte raiščius nepatogiai pakreipę koją, skausmą greitai numalšins ketorolakas.

Patempus raumenis ar sausgysles, susimušus, įkandus vabzdžiams nepakeičiamos "Icepower" priemonės: gelis, purškiklis ir vienkartinis šalčio paketas. Jos nepaprastai patogios keliaujant, stovyklaujant, o ypač su mažais vaikais, lauko sąlygomis.

Temperatūrą mažinantys vaistai

Ir vasarą netikėtai gali pakilti kūno temperatūra. Tai gali nulemti žarnyno infekcija, ūminis apsinuodijimas, persišaldymas netikėtai pasikeitus klimatui, perkaitimas saulėje ir panašūs dalykai. Būsite ramūs, jei kelionėje su savimi turėsite vaistų nuo temperatūros, pavyzdžiui, paracetamolio. Šie vaistai taip pat gelbsti ir nuo sąnarių, galvos, dantų ar mėnesinių skausmų.

Pasiimkite ir čiulpiamųjų tablečių su eukaliptu, mentoliu ar vitaminu C, kurie numalšins gerklės peršulį, atgaivins burnos kvapą.

Pagalba kojoms

Ar atostogaudami keliautumėte pėsčiomis, ar autobusu, bene didžiausią krūvį patiria jūsų kojos - po didesnio fizinio nuovargio ar nepatogios padėties tinsta, tampa "švininės", skausmingos. Tokiais atvejais padės tepalai su heparinu.

Taip pat nepamirškite į kelioninį krepšį įsidėti gydomųjų pleistrų, kurie pagelbės pritrynus nuospaudas, pūsles ar stipriau susižeidus.

Virškinamojo trakto sutrikimai

Ilgai keliaujant autobusu (5-10 parų), traukiniu (kelias paras) ar lėktuvu, tenka ilgai sėdėti viena poza bei pasitenkinti sausu maistu. Tai neretai sukelia virškinimo sutrikimų - vidurių pūtimą, vidurių užkietėjimus ir kt. Todėl rekomenduojama su savimi turėti sausų dribsnių, sriubų, košių, kurios yra greitai paruošiamos, užpylus jas karštu virintu vandeniu. Tai ne tik skanus, bet ir sveikas maistas.

Kelionės metu rekomenduojama gerti natūralų vandenį, šiltas žolelių arbatas. Labai naudinga žalioji arbata, kuri maloniai vėsina ir normalizuoja skrandžio rūgštingumą.

Virškinamojo trakto negalavimai taip pat dažnai vargina išvykusius į egzotiškas šalis - Turkiją, Egiptą, Tailandą ar kt., taip pat kai tenka pusryčiauti ar vakarieniauti prie švediško stalo ragaujant neretai naujų ir mūsų skrandžiui neįprastų valgių bei gėrimų. Tuomet netikėtai gali prasidėti viduriavimas, vidurių pūtimas, maudimas ar skrandžio deginimas. Todėl pasiimkite aktyvintosios anglies tablečių, smektos, vaistų nuo rėmens, pavyzdžiui, ranitidino. Virškinimą palengvins virškinimo fermentai. Būtina turėti ir antibiotikų, kurie gali būti reikalingi stipraus apsinuodijimo ar gausaus viduriavimo atveju. Tačiau, kuriuos pasiimti, geriau pasitarti su šeimos gydytoju.

Netikėtam stresui numalšinti

Kelionėse juk visko pasitaiko. Galimi ir nemalonūs netikėtumai. Tad pravartu turėti ir valerijono tablečių, širdies raumenis stiprinančių lašų ar validolio. Tai padės kilus emociniam persitempimui, dideliam fiziniam nuovargiui ar nervų įtampai. Aišku, jei yra tam sąlygos, geriausia išgerti raminamosios arbatos ir gerai išsimiegoti.

Visus vaistus laikykite šilumai ir saulės spinduliams atsparioje pakuotėje, nesidėkite tokių medikamentų, kurių tinkamumo vartoti laikas artėja į pabaigą. Tai ypač svarbu, jei išvykstate į karštuosius kraštus.

_______________________________________________

Lilija
Moderatorius, savas
Lilija portretas
Narys nuo: 2006-11-30
Atsijungęs
Žinutės: 54932

Pirmoji pagalba sustojus širdžiai
http://projektai.delfi.lt//pazinksave/heart/pirmoji-pagalba-sustojus-sirdziai.d?id=37736609

_______________________________________________

Kovakami
naujokas
Narys nuo: 2014-07-09
Atsijungęs
Žinutės: 6

Manau, kad siais laikais, kai internete sklando tiek daug informacijos, tiek blogos tiek geros, yra butina atsirinkti kas yra teisinga. Neseniai as pati lankiau kursus- http://svarbuszingsnis.lt/?vaik%C5%B3-gaivinimo-kursai,35 ir manau, kad jie buvo tikrai naudingi, nes sedejau issiziojus nuo informacijos aktualumo ir gausos :)  Mirksiukas

Atsakyti

Forum jump select

Sprendimas: Creative