Lilija
Moderatorius, savas
Lilija portretas
Narys nuo: 2006-11-30
Atsijungęs
Žinutės: 54932

Pinavija(bijūnas)

_______________________________________________

Lilija
Moderatorius, savas
Lilija portretas
Narys nuo: 2006-11-30
Atsijungęs
Žinutės: 54932

Bijūnas arba pinavija(paeonia officinalis, paeonia lactiflora) puošia beveik kiekvieną darželį Lietuvoje. Paeonia officinalis apsipila žiedais gegužės- birželio mėnesiais. Nors liaudies dainoje minima "bijūnėlio žali lapai, raudoni žiedeliai", dabar didžiulių bijūnų žiedų spalvų paletė gana įvairi: balti, rausvi, švelniai kreminiai, ryškūs raudoni žiedai., skleidžiantys malonų švelnų kvapą. Bijūnas kinų kalboje vadinamas shao yao (reiškia "gražu"). Vokiečiai bijūną vadina sekminių rože(die Pfingstrose) arba die Päonie, anglų kalboje peony, rusų kalbpje пион (tarti:pion), lotynų kalboje Paeonia officinalis, lenkų kalboje piwonia, itališkai peonia, prancūziškai pivoine, ispaniškai peonia. Dabartinės lietuvių kalbos žodyne pavadinimo pinavija nerasime. Bet biologai patvirtina šią hipotezę, jog bijūnas ir pinavija tai vienas ir tas pats. Ir kas nežino, jog nuo seno per antanines pinami vainikai su bijūnais varduvininkui pagerbti.

Bijūnas - vėdryninių šeimos augalas, darželio gėlė. Žiedų skersmuo siekia iki 12 cm, o vainiklapiai užauga iki 5-8 cm ilgio. Kiekvienas žiedas būna ant atskiro stiebo. Lapai dvigubai- trigubai plunksniški, užauga iki 40-80 cm ilgio. Visas augalo aukštis 50-100 cm. Bijūnų yra išvesta įvairių veislių.

Kas pirmais metais po pasodinimo tikisi išvysti kerinčius savo grožiu žiedus, tam tenka nusivilti. Tik po metų, dviejų ar trijų džiugina bijūnas savo tikraisiais žiedais mūsų akį.

Laukiniai bijūnai auga Pietų Europoje, Pietinėse Alpėse juos galima pamatyti netgi 1700 m aukštyje.

Gydytojui Pajeonui atminti augalas buvo pavadintas paeonia. Anot graikų sakmės gydytojas Pajeonas išgydė Heraklio sužeistą Hadą.

Rūšies pavadinimas officinalis nurodo, kad bijūnas naudojamas kaip vaistinis augalas. Žiedai yra naudojami gydant odos ir gleivinės susirgimus, hemorojų, podagrą, reumatą, kvėpavimo takų susirgimus, kombinuojant su kitais vaistais naudojama gydant gastritą, širdies sutrikimus, neurasteniją, neuralgijas, migreną, alerginius susirgimus, taip pat naudojama kaip organizmo stiprinimo Tai paeonia officinalis priemonė.

Šaknys tinka gydyti ginekologinius susirgimus, gerina kraujo sudėtį. Mongolijoje ir Tibete sibirinis bijūnas naudojamas kaip labai efektyvus vaistas gydant vėžinius susirgimus. Sibirinio bijūno šaknyse randama daugybė makro- ir mikroelementų, labai reikalingų žmogui: geležies, magnio, mangano, kalcio, kalio ir kitų. Jo šaknys taip pat naudojamos gydant gastritą, skrandžio opą, neurozę, impotenciją, ginekologinius susirgimus, galvos skausmus. Žiedus tinka rinkti iki birželio mėnesio.

Bijūnuose be kita ko yra alkaloido paeonino, kuriuo galima ir apsinuodyti. Apsinuodijimo simptomai: vėmimas, skrandžio ir žarnyno veiklos sutrikimai.

Dabar Lietuvos sodybos vis dažniau pasipuošia krūminiais bijūnais.

_______________________________________________

Lilija
Moderatorius, savas
Lilija portretas
Narys nuo: 2006-11-30
Atsijungęs
Žinutės: 54932

Sena sodybų puošmena - pinavijos
Taip anksčiau buvo vadinami bijūnai, kurie praėjusiame amžiuje laikyti viena gražiausių daugiamečių gėlių

Apsilankius VDU Botanikos sode galima įvertinti tikrąjį bijūnų, kuriuos baigiame išguiti iš savo sodybų, grožį. Čia 18 arų bijūnyne šiuo metu žydi ar pradeda žydėti apie 200 veislių šių vešlių gėlių, kurias dar ir dabar kaimuose vadina pinavijomis.

Galima net ir džiovinti

Anot Botanikos sodo vyresniosios agronomės Vitalijos Petrauskaitės, čia bijūnus pradėta auginti 1923 metais. Iki karo Botanikos sode augo tik apie 40 veislių bijūnų. Nuo 1957 metų jų skaičius smarkiai pagausėjo - tuo pasirūpino Ona Skeivienė. Išgarsėjo jos sukurtos bijūnų veislės "Garbė Motinai", "Profesorius K.Grybauskas", "Darius ir Girėnas" ir kitos. Beje, bijūnų veislė "Prof. K.Grybauskas" - viena vėlyviausių. Ji ypatinga ir tuo, kad šiuos bijūnus galima sudžiovinti ir naudoti sausoms puokštėms.

Karaliauja baltažiedžio veislės

Pastabūs sodininkai žino, kad gausiausiai žydi baltažiedžiai bijūnai. Tuo nesunku įsitikinti Botanikos sodo bijūnyne. Lietuvoje daugiausiai paplitusios būtent baltažiedžio bijūno veislės, tačiau plačiai auginamas ir anksti žydintis, raudonais pilnaviduriais žiedais vaistinis bijūnas. Beje, net 66 proc. visų žolinių bijūnų veislių išvesta iš baltažiedžio bijūno, 33 proc. bijūnų asortimento sudaro hibridinių bijūnų grupė, gauta kryžminant baltažiedį, vaistinį ir kitas rūšis.

Dekoratyvinėje sodininkystėje bijūnai grupuojami pagal aukštį, žiedų formą ir spalvą, žydėjimo laiką, kitus požymius. Gal ne visi žinome, kad ankstyvųjų veislių bijūnai pražysta gegužės viduryje, o vėlyvųjų - birželio pabaigoje.

Priežiūros ypatumai

Bijūnai mėgsta saulėtą vietą, todėl ūksmėje augantieji žydi silpnai arba išvis nežydi. Jiems netinka žemos vietos, kur ilgiau užsistovi vanduo. Geriausiai bijūnus sodinti lengvo priemolio, giliai įdirbtoje dirvoje. Jiems labai tinka ankštinių augalų priešsėlis. Be persodinimo gali augti 20-30 metų. Tinkamiausias laikas bijūnams sodinti - nuo rugpjūčio pabaigos iki rugsėjo vidurio.

Jei pavasarį bijūnų nemulčiavote pūdiniu, tai vasarą reiktų laistyti praskiestomis srutomis. Rudenį tinkama trąša - medžio pelenai. Vasarą ir jos pabaigoje bijūnams reikia daug drėgmės. Esant sausam orui, ant kero pilama 1-2 kibirai vandens.

Bijūnams su pilnaviduriais žiedais dažniausiai prireikia atramos - metalinio lanko su trimis kojelėmis. Tokia atrama praktiška, beveik nepastebima ir ilgai tarnauja.

Tinka pavasarinių gėlių draugija

Labai tinka bijūnus derinti su svogūninėmis gėlėmis, kurios žydi anksti pavasarį - krokais, scylėmis, žydrėmis, narcizais, tulpėmis. Kai žydi šios gėlės, bijūnai dar žemi, spalvingi jų ūgliai labai dera prie pavasarinių žiedų, o vasarą uždengia nedekoratyvius plotus.

Geriau auginti bijūnus su tuščiaviduriais arba pusiaupilnaviduriais žiedais, nes jie lengvesni, mažai išgula nuo lietaus. Parinkus skirtingu laiku žydinčių bijūnų veisles ir rūšis, jų žiedais galima gėrėtis 1,5-2 mėnesius.

_______________________________________________

Rutytis
savas
Rutytis portretas
Narys nuo: 2008-10-19
Atsijungęs
Žinutės: 7552

Tikrai,nuo senoves mociutes darzeliuose augindavo pinavijas, Oro bučinukas ,,panavija,,mano mociute vadino,drauges vestuvine puokste buvo is baltu ir ruzavu pinaviju,puikiai atrode Liuks

Deimančiukė
savas
Deimančiukė portretas
Narys nuo: 2007-10-19
Atsijungęs
Žinutės: 8430

Ir as siemet pasodinau pora krumeliu is mociutes sodo iskasiau Šypsausi, jau atsigavo, prigyjo , skleidzia daug graziu lapu, ko gero siemet ziedu nekraus nes nauja dirva ir aplinka. Bet kitais metais gal jau bus Šypsausi

_______________________________________________

Laimėtos nominacijos :
"Mis tindirinukė" ,"Rudeniškiausio avataro savininkė" ,"Skaniausių pietų virėja", "Forumo batomanė" , "Stilingiausia tindirinukė" Forumo konditerė ".
gintare.p
savas
gintare.p portretas
Narys nuo: 2008-05-23
Atsijungęs
Žinutės: 7410

...kaip jie skaniai kvepia.!!!..sako meile atnesa...tik mano senele juos vadindavo "pivonijomis"

_______________________________________________


http://forumas.pasmama.lt/blogas/gintare.p/sveciuojasi-desimtoji-meskute

Lilija
Moderatorius, savas
Lilija portretas
Narys nuo: 2006-11-30
Atsijungęs
Žinutės: 54932

Prisimerkiau vazą pinavijų.Šypsausi Labai mėgstu jų kvapą ir grožį.O dabar pats jų žydėjimas.Liuks

_______________________________________________

gintare.p
savas
gintare.p portretas
Narys nuo: 2008-05-23
Atsijungęs
Žinutės: 7410

Pas dar tik ankstyvieji zydi...kitu dar savaite teks palaukti...
Stai Jums mano puokste!

  • puokstele.JPG
_______________________________________________


http://forumas.pasmama.lt/blogas/gintare.p/sveciuojasi-desimtoji-meskute

Lina M.
senbuvis
Lina M. portretas
Narys nuo: 2009-02-04
Atsijungęs
Žinutės: 355

Ankstyvas bijūnas, o kiti dar laukia eilės nusifotografuoti Mirksiukas

_______________________________________________


Atsakyti

Forum jump select

Sprendimas: Creative